Yazılarımı okuduktan sonra yorum yapmayacak olsan bile yazımın hemen altındaki "okundu" butonunu işaretle olur mu :)

27 Şubat 2011 Pazar

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?


(resimlerdeki hamurların ebatları avuç içinden biraz daha büyük.)

Oyun Hamuru için gerekenler:
Geniş bir kap veya leğen
İstenilen renklerde parmak boyası
1 bardak su
3 kaşık sıvı yağ
Yarım su bardağı tuz
Alabildiğince un


Yapılışı:
1 bardak suyu kabınıza boşaltın içine tuzu ekleyip bir kaşık yardımıyla ya da elinizle çözdürün. sonra sıvı yağı ekleyip karıştırın ardındanda ele yağışmıyacak, biraz katı bir kıvama gelinceye kadar un ekleyin(resimdeki kırmızıya dönük pembe :D hamuru ben yaptım. fazla un eklediğim için kıvamı daha iyi oldu. birini yengem, diğer ikisinide küçük kuzenlerim yaptı :) ) hamuru iyice yoğurduktan sonra hamuru ne kadar rengte yapmak istiyorsanız o kadar parçaya bölmelisiniz. ardından parmak boyasını ekleyin. parmak boyasının miktarı çok önemli değil ama ne kadar fazla olursa rengi o kadar güzel oluyor :) . hamura boyayı iyice yedirin beyaz kısmı kalınca güzel olmuyor. HAMURUNUZ HAZIR!! bir poşet içinde YAKLAŞIK 1 AY buzdolabında saklanabilir :) . iyi eğlenceler...

ben kendim kullanmak için henüz böyle bir hamur yamadım bunu küçük kuzenlerim hazır ve pek sağlıklı olmayan hamurları kullanmasınlar diye yaptık. yakın zamanda kendimede yapıcam inşallah. 


SIRADA NE VAR?

Sanshyoku Dango Nasıl Yapılır?

ÇOK YAKINDA!! ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba okur :) Yorumun için teşekkürler ^.^
NOT: Lütfen yorumunuza blog adresinizi ayrıca yazmayınız. Zaten isminize tıklayarak bloğunuza ulaşabilir herkes. Blog adresi(url) yazan yorumlar yayımlanmayacaktır.
Sataşmak amacıyla yazılan ve bunu yapmış olmasının üstüne birde anonim olan yorumlar,
Spam yorumlar yayımlanmayacaktır.
Anonim yorumlar rahatsız etme amacı gütmediği sürece yayınlanır ^^